tytul: Dekalog kierowcytytul: II. Zrozum zachowania rowerzystytytul: III. Noga z gazutytul: IV. Zaakceptuj rowerzystętytul: V. Uważaj na słabszychtytul: VI. Wypatruj rowerzystytytul: VII. Uważaj na rowerzystę z prawejtytul: VIII. Zachowaj odpowiedni odstęp przy wyprzedzaniu

I. Odrzuć stereotypy i uprzedzenia

17 lipca 2013r.

Nie taki rowerzysta straszny jak go malują

W Polsce dominuje bardzo silny negatywny stereotyp związany z obecnością rowerzystów na drodze. Uważa się rowerzystów za grupę powodującą szczególnie dużo zagrożenia w ruchu. Jednak w świetle faktów rowerzyści są winni mniej niż połowie wypadków, w których uczestniczą. Czyli nie jeżdżą wcale gorzej niż kierowcy, a zagrożenie, jakie generują dla innych, jest nieporównywalnie mniejsze z uwagi na masę i osiągane prędkości.  Praktycznie nie notuje się przypadków, kiedy rowerzysta swoim zachowaniem spowodował śmierć kogoś więcej niż samego siebie.

Typowe wypadki z rowerzystami

Statysty wypadków mówią jednoznacznie. Jest zupełnie inaczej niż wydaje się większości. Typowy wypadek z udziałem rowerzysty zdarza się w biały dzień, przy dobrej pogodzie, na skrzyżowaniu i ma charakter uderzenie bocznego. Brak oświetlenia i jazda rowerzysty pod wpływem alkoholu, o  których trąbią chętnie media i z którymi tak zaciekle walczy polska policja są przyczyną zaledwie kilu procent ogółu zdarzeń. Nawet gdyby udało się wyeliminować całkowicie takie zachowania ilość wypadków z rowerzystami nie spadnie w sposób zauważalny, bo główny problem tkwi zupełnie gdzie indziej.

 

link terra