tytul: I. Używaj odpowiedniego i sprawnego roweru!tytul:  II. Znaj dobrze przepisy i przestrzegaj ichtytul: III. Nigdy nie ufaj kierowcy!tytul: IV. Zadbaj o widocznośćtytul: V. Nie żałuj dzwonka!tytul: VI. Jedź przewidywalnietytul: VII. Unikaj ulic niebezpiecznychtytul: VIII. Unikaj jazdy chodnikiem

Dekalog bezpiecznego rowerzysty

16 lipca 2013r.

Czyli praktyczny poradnik bezpiecznej jazdy po mieście

Nie taki rower straszny

Wokół tematu bezpiecznej jazdy na rowerze istnieje wiele mitów i stereotypów. Ogólnie uważa się jazdę rowerem po mieście za bardzo niebezpieczną. W istocie jest w tym trochę prawdy. Dane dotyczące wypadków stawiają nasz kraj na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę wypadków z udziałem rowerzystów. Jednakże realne ryzyko jest w praktyce znacznie niższe niż wyobraża to sobie wiele osób. Może Cię zaskoczyć, ale jazda na rowerze nie musi wiązać się z większym ryzykiem niż na przykład poruszanie się pieszo. Są znane przykłady miast, gdzie prawdopodobieństwo śmierci pieszego na drodze jest większe niż śmierci rowerzysty. Bardzo dużo zależy od nas samych, naszych umiejętności, wyrobienia sobie właściwych odruchów i zachowań na drodze oraz nauczenia się trafnego przewidywania zachowań innych.

Teoria to za mało

Wszyscy wiemy, jak słabo działa w Polsce system szkolenia rowerzystów. Jest w nim dużo teorii i o wiele za mało praktyki.  Kursy na kartę rowerową nie przygotowują do jazdy. Gdyby w podobny sposób przeprowadzać kursy na prawo jazdy, kierowca otrzymywałby uprawnienia po zdaniu egzaminu teoretycznego bez próby jazdy na prawdziwej ulicy, a instruktor prowadzący kurs nie musiałby jeździć samochodem. Kursy na kartę rowerową prowadzone są bardzo często przez osoby, które nie poruszają się na co dzień rowerem. Dlatego porady, jakie znajdziesz poniżej, bazują przede wszystkim na praktyce i koncentrują się na tym, czego nie masz szansy dowiedzieć się od nikogo, kto na rowerze nie jeździ lub robi to okazjonalnie albo rekreacjnie.

Oto 10 porad od doświadczonych rowerzystów, które pomogą ci uniknąć kolizji.

link terra